Ušetřete námahu i peněženku s detektorem pohybu
Obsah článku
Určitě to znáte. Vracíte se pozdě z práce či večírku. Procházíte potemnělou předzahrádkou či dlouhou neosvětlenou zahradou. Stává se vám, že se v noci probudíte, protože potřebujete na záchod či máte žízeň. Vydáte se chodbou, ale nemůžete nahmatat světlo? Pak byste měli popřemýšlet nad využitím světel s pohybovými senzory.
Pohybové senzory neboli PIR, tedy pasivně infračervený snímač pohybu známe většinou z komerčních prostor a venkovních pozemků. To však nic nemění na tom, že jej můžeme využít i v běžných domácnostech. V dnešní době jsou dokonce v rámci interiérů využívány stále častěji. Většinou se objevují v kombinaci se světly, ale je možné je využít i na otevírání dveří.
Jak pohybový senzor funguje?
Pohybové senzory jsou běžnou součástí našich životů. Jsou velmi častým řešením automatického rozsvěcování světel na chodbách, ale pomáhají i u mnoha dalších aplikací automatizace budov.
Senzory pohybu fungují na principu snímání pohybujícího se objektu pomocí infračerveného záření či jiné technologie. Snímají tak subjekty o teplotě lidského těla a detekují oblast rozdělenou do několika zón, v nichž jsou měřeny teploty. Dojde-li ke změně teploty, je detekován pohyb.
Jak detektor pohybu vypadá?
Detektor pohybu vypadá jako malá krabička čtvercového či kruhového tvaru, která se umísťuje na stěně. Takže se nemusíte bát, že by vzhled detektoru pohybu narušil design vašeho domova. Detektory jsou vyráběny převážně v bílém či černém provedení.
Kde vám detektory poslouží?
Detektory pohybu a osvětlení využívající detektory pohybu poslouží jak v exteriérech, tak i interiérech. Hodí se pro komerční, veřejné, ale i soukromé budovy. V domácnostech báječně poslouží v malých místnostech s nízkou mírou přirozeného světla. Určitě víte, jak nepříjemné vejít do koupelny, na záchod či do komory a zapomenout si rozsvítit. Něco takového by se vám s osvětlením využívající detektor pohybu již nestalo. Komora, toaleta, koupelna, šatna či kuchyňka – to jsou přesně místnosti, u nichž není od věci, když se vám při vstupu do nich automaticky rozsvítí světlo a když se naopak při odchodu z místnosti zase automaticky vypne.
Na druhou stranu pohybový senzor a světlo využívající pohybový senzor poslouží nejen v malých místnostech bez přirozeného světla, ale také před domem či ve velkých chodbách nebo na dvorku. Zajímavým využitím je pak noční orientační osvětlení.
Výhody detekce pohybu
Nespornou předností detektorů pohybu a světel s detektory pohybu je automatické rozsvěcení. Díky nim už nebudete zakopávat o věci na chodbě, vrážet do branky před domem či zapomínat zhasínat, protože světlo se automaticky vypne samo. Osvětlení s detektorem navíc funguje i jako ochranný prvek. Jakmile se vetřelec dostane na váš pozemek, automaticky se rozsvítí světlo a případného vetřelce zastraší. Automatické rozsvěcení v něm totiž vyvolá dojem, že je někdo doma a že o vetřelci víte.
Osvětlení s pohybovým čidlem vám ušetří nejen energii a zdraví, ale také vaše peníze. Osvětlení přece jen odčerpává energii a zapomenuté rozsvícené světlo něco stojí. A zapomínat je lidské. Stává se to každému z nás. Například když jdeme na dvorek, rozsvítíme si a při odchodu zapomeneme zhasnout. Častým případem je také rozsvícené světlo v komoře či koupelně. Pokud tedy nechcete zbytečně platit za zbytečně rozsvícená světla, pak se zamyslete nad pořízením osvětlení s detektorem pohybu. Možná si říkáte, že takový detektor vám moc neušetří. Ale opak je pravdou. Vše poznáte na svém budoucím vyúčtování.
Kde detektor nepoužívat?
Na druhou stranu existují i případy, kdy využití detektoru není vhodné. Mezi tyto případy patří například detektor na dvoře, kde pobíhá váš pejsek či jiný domácí mazlíček.