MERKUR – česká značka stavebnic se světovým úspěchem

Za nejznámější české hračky jsou považovány vláčky a kovové stavebnice značky Merkur vyráběné od roku 1920 ve východočeském městě Police nad Metují. Toho roku si zakladatel firmy Jaroslav Vancl nechal patentovat kovovou konstrukci pod názvem Inventor, která se stala předchůdcem Merkuru. Ochranná známka Merkur byla registrována až roku 1925, kdy se stavebnice začaly spojovat pomocí šroubků a matic. V téměř nezměněné podobě se prodává dodnes.

Roku 1930 došlo k rozšíření sortimentu a začali se vyrábět vláčky – nejdříve jako součást stavebnic, později díky vzrůstající oblibě i samostatně. V 60. letech došlo k expanzi a distribuci stavebnic po celé Evropě. V roce 1993 společnost zkrachovala, naštěstí se ji ale rozhodl odkoupit Ing. Jaromír Kříž. Jeho čin značku Merkur zachránil a umožnil dalším generacím těšit se ze hry s typicky českou stavebnicí. Dnešní stavebnice jsou vylepšené o elektromotorky, což napomáhá k autentičnosti modelů.

Se značkou Merkur je úzce spjato jméno geniálního chemika Otta Wichterleho – vynálezce kontaktních čoček. První čočkostroj totiž sestavil ze  stavebnice Merkur a odlil na něm své první kontaktní čočky. Za vynález kontaktních čoček byl nominován na Nobelovu cenu za chemii, kterou nakonec bohužel nezískal. Ale už jen samotný fakt, že se rozhodl použít ke svému prvnímu modelu českou stavebnici, svědčí o její vysoké kvalitě a funkčnosti.

Za další velký úspěch Merkuru můžeme pokládat i zápis největší stavby svého druhu do Guinnessovy knihy rekordů. Jedná se o model Ocelového města z Merkuru, vážící 5 tun, inspirovaný stejnojmenným vědeckofantastickým románem francouzského spisovatele Julese Verna. Jeho stavba trvala 6 let a spatřit na vlastní oči ji můžeme v Muzeu Merkur v Polici nad Metují. A aby úspěchů nebylo málo, připomeňte si ještě český rekord z roku 2007, kdy byl vytvořen největší ježek v kleci – a to ze stavebnice Merkur. Známý hlavolam o výšce 37 centimetrů disponuje 22 ostny, jeho vyřešení je tedy o dost komplikovanější než jsme zvyklí u jeho menších variant.

Široký sortiment stavebnic Merkur nabízí webový portál Ráj hračky, dopřejte svým ratolestem prostou radost z tvůrčí činnosti, která podpoří jejich fantazii a motorické schopnosti. Děti od 10 let a dospělé jistě zaujme i robotická ruka využitelná při konstrukcích stavebnic. Vžijte se do role architekta a navrhněte si vlastní model, s Merkurem se představivosti meze nekladou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *