Obstojí binární opce ve srovnání s ostatními investičními nástroji?

Binární opce jsou stále relativně mladý investiční nástroj, a tak se zejména v Evropě i nadále vedou diskuze o jejich zařazení. V tomto článku si shrneme charakteristické vlastnosti těchto opcí ve srovnání s jinými nástroji.

Některé regulační úřady přirovnávají binární obchodování k sázení, ovšem těžko hledat pro takovou analogii argumenty, pokud není používána pro všechny investiční nástroje. Principem binárního obchodování je totiž správně předpovědět budoucí cenový vývoj, a to na stejných podkladových aktivech, jaké se obchodují běžně na burzách, jako jsou akcie, měny nebo třeba komodity.

Nezdá se tedy, že by byl zásadní rozdíl mezi binárními opcemi a jinými nástroji, protože jejich základní podstata je stejná. Pokud směr cenového pohybu předpovíme správně, peníze vyděláme, pokud špatně, peníze proděláme. To platí na všech burzách.

V čem se tedy opce liší? U těch binárních nezáleží na velikosti pohybu ceny, pouze na jeho směru. Nahoru nebo dolů. Z toho vyplývají také jen dvě možnosti výsledku, buď investici zhodnotíme v předem určené výši, nebo ji celou ztratíme.

Jedná se o jisté zjednodušení finančních spekulací. Vzhledem k typické návratnosti investice kolem 80 % procent se může zdát na první pohled nevýhodné, ale jen do okamžiku, kdy uděláme reálné srovnání s jinými nástroji. Ty jsou totiž zatížené poplatky a/nebo spready, takže stejně velký pohyb na každou stranu od našeho vstupu neznamená stejně velkou ztrátu a zisk. Od zisku je totiž třeba odečíst poplatky, které stejnou měrou prohlubují i ztráty.

Takže abychom dosáhli míry riskování 1:1 u jiných investičních nástrojů, musíme cílit na větší cenový pohyb v zisku, než si dovolíme riskovat maximální přijatelnou ztrátou. Z tohoto pohledu tedy binární opce obstojí i s ostatními nástroji.

Je ale třeba uznat, že se každý nástroj hodí lépe na jiné situace. Pro spekulace na větší a časově delší pohyby jsou lepší jiné nástroje, naopak binární obchodování může být výhodnější u menších pohybů. Vždy záleží na zvolené strategii.

Z výše uvedeného vyplývá, že vykazovat binární opce z rodiny investičních nástrojů nemá oporu v reálné podstatě finančních spekulací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *