Podnikat – mám to zkusit nebo ne?

Podnikatelská aktivita je při nejmenším velkou výzvou plná stresových situací, tlaku a nedostatku času. Společně s tím se připravte na odtržení od rodinného života a nemalé zadlužení. Podnikání ve svém startu je neuvěřitelným pojídačem času, proto se jako začínající podnikatel připravte na nejhorší. Nebojte, nechceme vás odradit od vstupu do rybníku plné ryb s naostřenými zuby, ale zároveň vás nebudeme vodit za nos.

Předem si ujasněme, že podnikání není úplně pro každého a většinou se o postavení na vlastní nohy snaží studenti nebo zaměstnanci, kteří se chtějí osamostatnit od stereotypního výkonu práce.

Výhody podnikání

  • K hlavní výhodě bezesporu patří volná pracovní doba. Toto zavádějící označení mylné představy o životě začínajícího podnikatele neberte doslova. Ano, získáte určitou možnost s časem nakládat dle svého uvážení, ovšem jen do určitých hranic. Plnit sjednané termíny zkrátka musíte.
  • Jako začínající podnikatel, ale i pokročilý máte možnost neustálého růstu. Nejste svázán ničím, pokud se vaše firma dostane na maximum výtěžnosti, nikdo vám nebrání v rozjetí dalších projektů. Podobný motivační model nalézáme i jako řadový zaměstnanec, kde se pozvolna šplháme k vyšším příčkám. Zde nás zastavuje reálný strop, kterého se nemusíme za celý život dotknout. Podnikatel tedy má výhodu sebezdokonalování bez jakéhokoliv omezení.
  • Podnikání nabízí naprostou svobodu volby. Nikdo jiný nedrží v rukách konečný verdikt. Jen vy máte tu možnost rozhodnout, jakým směrem se vaše společnost vydá.

Nevýhody podnikání

  • Volná pracovní doba může stát i proti vám. Pokud nemáte dostatečný tah na branku, chybí dostatek zakázek, uvíznete v nelichotivém postavení, kdy nevyděláte ani halíř. Jako zaměstnanec máte výhodu v jistotě „stálého“ nasazení.
  • V podnikání se nemůžete spoléhat na rady a podporu svých zaměstnanců v každé situaci. Nutnost seberealizace a celoživotního učení je nedílnou součástí profesionálního přístupu.
  • Jako začínající podnikatel vám chvíli potrvá, než se naučíte hospodařit s časem. Připravte se na delší pracovní dobu, než tomu bylo v tradičním zaměstnání. Rovněž si obrňte nervy, jelikož vše nebude vycházet dle vašich představ.
  • Připravte se na nízký plat v reálné hodnotě pod úrovní řadového zaměstnance vaší firmy. Začátky nejsou zkrátka růžové. V některých situacích je třeba podnikání zpočátku dotovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *