Co pomáhá na bolestivé bradavky během kojení

Během kojení se mnoho matek potýká s problémem bolesti bradavek. Tento problém může být velmi frustrující a náročný na psychiku. Pokud tímto problémem trpíte, nezoufejte. Naštěstí totiž existují užitečná  řešení, která vám mohou pomoci zmírnit bolestivost bradavek a užívat si kojení s vaším dítětem naplno.

Příčiny bolestivosti bradavek při kojení

Příčin bolestivosti bradavek může být celá řada. Většinou se však mluví o několika „základních.“ Někdy jsou ve hře zkrátka příliš citlivé bradavky, které se kvůli aktivitě dítěte opravdu snadno podráždí. Další příčinou mohou být infekce, jež bývají vzhledem k vlhkosti, která se v blízkosti bradavek nebo přímo na nich často drží, poměrně časté. Je tedy důležité nosit volné bavlněné prádlo a podle potřeby používat dezinfekční a hojivé masti (samozřejmě bezpečné pro dítě).

Bolestivost bradavek může způsobit i špatné umístění dítě u prsou nebo nebo ucpané mléčné žlázy. Většinu z těchto obtíží lze naštěstí vyřešit bez pomoci specialisty – stačí vsadit na chytrá řešení.

Jak na bolest při kojení

Existuje několik způsobů, jak zmírnit bolestivost bradavek při kojení. Prvním krokem je zajistit správné přilnutí dítěte k prsu. Důležité je, aby dítě bylo umístěno tak, aby mohlo správně sát mléko a nedocházelo při tom k nadměrnému sání a otěru bradavek. Pokud si nejste jistí, jak správně dítě přiložit, poraďte se s odborníkem na kojení nebo s porodní asistentkou. Všeobecně však platí, že dítě musí ležet čelem k prsu a ústy musí objímat celý prsní dvorec.

Dalším způsobem, jak zmírnit bolestivost bradavek, je použití mastí na bradavky (nejlepší jsou ty, které obsahují lanolin a další přírodní složky, které pomáhají zmírnit podráždění a zlepšit stav kůže). Masti mohou také pomoci chránit bolavé bradavky před dalším podrážděním. A skvělé jsou i nejrůznější obklady. Například Multi-Mam Compresses. Obsahují Aloe vera, které prsa hojí i zbavuje bakterií Navíc jsou okamžitě připravené – stačí je jen vyjmout z obalu a použít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *