Druhy sazeb elektrické energie

Druhy sazeb elektrické energieElektřina není zadarmo. S tímto faktem se naprostá většina z nás již dávno smířila. Pravidelně tak otevíráme obálky s fakturami za tuto službu, abychom posléze zaslali peníze na účty dodavatelů. Přesto se mnoho z nás v těchto vyúčtováních složitě orientuje a zdaleka nerozumí všem číslům a zkratkám, které se zde vyskytují. Realitou je, že trh s elektřinou zůstává pro širokou veřejnost poměrně neznámou oblastí a dobře se zde orientují v podstatě pouze lidé pracující přímo v tomto oboru.

Stejně tak jako elektřina, i plyn je velmi žádaným produktem a dodavatelé plynu se předhánějí s nabídkou.

Pokud narazíte na zkratku začínající na velké písmeno D následované dvojčíslím a ukončenou malým písmenem d, jedná se o označení sazby elektřiny. Celkem se na našem trhu vyskytuje devět druhů sazeb, které lze rozdělit na jednotarifní a dvoutarifní.

Prvně jmenované jsou určené pro odběratele, kteří elektřinu využívají pouze na svícení a pro napájení běžných spotřebičů. D01d je určena pro zákazníky s malým odběrem. Platí se zde menší měsíční poplatek, naopak cena za 1 kWh je poměrně vysoká. D02d je v České republice nerozšířenější. Relativně vyšší měsíční poplatky jsou zde vyvážené levnější cenou za 1 kWh. Vyplatí se tedy při větší spotřebě.

Dvoutarifních sazeb určených pro odběratele, kteří elektřinou topí nebo ohřívají vodu, máme na českém trhu dohromady sedm. Ty se mezi sebou odlišují podle jednotlivých topných či ohřevných systémů. Například D25d je určena pro akumulační ohřev vody, D56d pro změnu na vytápění tepelným čerpadlem. Pokud máte zájem o jednu z dvoutarifních vazeb musíte splnit specifické požadavky dodavatele, jako je například velikost hlavního jističe. Obecně platí, že čím větší je číslo v označení sazby, tím vyšší počet hodin odebíráte elektřinu v nízkém tarifu a jste tak logicky zvýhodněni.

Sazba D61d určená především pro majitele chat a chalup se mírně vymyká běžným charakteristikám. Levnější elektřinu nabízí o víkendech, naopak během všedních dnů se výrazně nevyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *