I investice do zlata má svá rizika, říká investiční stratég

OpenClips / Pixabay
Co vlastně stojí za rekordním růstem ceny zlata v posledních měsících?  
Cena zlata roste zejména kvůli nervozitě na kapitálových trzích. Tato nervozita má několik příčin. Některé evropské vlády a USA se potýkají s velkým zadlužením. Investoři se obávají, že centrální banky budou tyto dluhy monetizovat, což by vedlo ke znehodnocení peněz.

Proto investoři preferují zlato. Další příčinou nervozity je zpomalování hospodářského růstu. Důležitou komponentou HDP jsou totiž i vládní výdaje. V situaci nadměrného zadlužení států nelze výdaje zvyšovat, naopak musí se šetřit. To přináší vyšší volatilitu na akciové trhy. Investoři hledají klidné přístavy a ty může představovat právě zlato.

Je podle vás zlato vhodnou příležitostí i pro drobného investora, například jako forma spoření na důchod?
Ano, zlato může být vhodnou investicí i pro drobného investora. Je ale nutné si uvědomit, že není zlato jako zlato. Investici do zlata bychom neměli zaměňovat za nákup zlatých šperků. Zlaté šperky nejsou investiční zlato. Cena šperků je v zásadě vyšší než cena investičního zlata, protože do ceny šperků se promítá i jejich umělecká hodnota. Dále si musíme uvědomit, že jako každá investice je i investice do zlata riziková. Platí, že čím blíže je investor důchodovému věku, tím by jeho investice měly být méně rizikové.

Kdy je ta správná chvíle zlato nakupovat a kdy prodat?
Jelikož nikdo nemáme křišťálovou kouli, ze které bychom vyčetli dno nebo vrchol, je důležité zvolit správnou investiční strategii. Pro drobné investory je nejlepší strategie dlouhodobé a pravidelné investování.

Co doporučujete – nákup zlata ve fyzické podobě, nebo koupi podílů ve fondu, který investuje do zlata?
Když už se rozhodneme pro koupi zlata, považuji za nejvhodnější variantu podílový fond zaměřený na drahé kovy, resp. na zlato. Odpadá tak riziko podvodu při koupi a pronájem bankovní schránky pro fyzické uložení zlata. Odkup podílových listů investiční společností také není žádný problém. Podílové listy jsou likvidním cenným papírem.

A kam se obrátit, když chci koupit například zlatou cihlu?
Investiční zlato lze zakoupit například v České mincovně v Jablonci nad Nisou, která nabízí cihly, mince i pamětní medaile. Nakupovat lze přímo v prodejně, přes internet a časem to bude možné i ve speciálních automatech, které firma plánuje instalovat na letištích či ve velkých nákupních centrech. Kromě zlatých cihel budou automaty vydávat i medaile a mince. V každém případě: když už nakoupíme fyzické zlato, není vhodné mít ho doma ve skříni. Bezpečnější je uschovat ho v bankovním sejfu. Byť to něco stojí.

Když nepočítáme korekce, cena zlata jde pořád nahoru. Kam až se podle vás vyšplhá?  

Zlato nelze historicky překonat. Lidé se k němu v obdobích nejistoty a zvýšeného rizika vždy vraceli. Zlato bude zhodnocovat do té doby, dokud centrální banky budou provádět politiku levných peněz.

Jeden myslel na “I investice do zlata má svá rizika, říká investiční stratég

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *