Jak vybrat správný koberec právě do Vašeho bytu?

Koberce jsou díky svému hřejivému pocitu při dotyku velice oblíbené v domech i bytech. Onen pověstný teplý dotek nicméně zdaleka není jedinou výhodou koberců, tato podlahová krytina je taktéž módním doplňkem, který může zásadně ovlivnit vzezření celého interiéru. Pokud však s výběrem koberce poněkud tápete, rádi Vám v následujících odstavcích poradíme, jak zvolit koberec právě pro Váš domov!

Před samotným výběrem je třeba rozhodnout se, zda sháníte spíše koberec celoplošný, který pokryje celou plochu místnosti, nebo raději koberec kusový, který je menší a slouží spíše jako estetický doplněk. Přestože celoplošné koberce byly dříve spíše odsuzované, dnes se opět dostávají do popředí a vězte tak, že vzhled místnosti můžete vylepšit oběma typy koberců.

Zatímco celoplošné koberce mají mnoho užitných vlastností, kusové koberce ovlivňují místnost především svým designem. Je však třeba dodat, že správným výběrem můžete místnost ovlivnit opravdu značným způsobem, s pomocí kusových koberců můžete například opticky vymezit části v prostoru nebo místnost rozdělit na dvě části s odlišnou funkcí.

Kusové koberce
Kusové koberce

Decentní vzory budou v módě navždy

Kusové koberce si můžete vybrat ze široké škály různých barev, tvarů a vzorů. Momentálně jsou v kursu převážně koberce s decentními vzory a ne příliš křiklavými barevnými kombinacemi, skvěle pak poslouží jednobarevné koberce. Tyto stylové koberce se navíc hodí jak do obýváku, tak do ložnic. Skvěle pak vypadají koberce s dlouhým vlasem či kovovým leskem. Jednobarevné koberce s dlouhým vlasem jsou pak žádané především do obývacích pokojů, nejoblíbenější jsou metalické barvy, šedivá, béžová, hnědá a podobné méně výrazné odstíny. Pokud Vám vysoký vlas příliš nevyhovuje, můžete zvolit dlouhosrsté koberce z umělého viskózového hedvábí, které vynikají svou vysokou hustotou vlákna.

Podle množství uzlů poznáte kvalitu

Nejen barva a vzory koberce jsou ovlivněny módou, styl kusového koberce je ovlivněn taktéž materiálem. V současnosti jsou trendy materiály jako bavlna, viskóza či syntetická vlákna. Právě kusové koberce ze syntetických vláken jsou pro ty, kteří spíše než módu ocení jednoduchou údržbu, koberce z umělých vláken jsou totiž na čištění méně náročné nežli koberce z přírodních materiálů. Při výběru se setkáte taktéž se širokou škálou výšek vlákna, nízké koberce mohou být vysoké klidně milimetr, zatímco vysoké koberce mohou být kolikrát vysoké i deset centimetrů.

Právě kvalita materiálu má pak značný vliv na výslednou cenu koberce. Kvalitu koberce poznáte podle hmotnosti na metr čtvereční, ale také podle množství uzlíků, kterým se správně říká nopky. Standardní koberce budou mít na váhu zhruba mezi 200 a 2200 gramy na metr čtvereční, velice kvalitní ručně vázané koberce nicméně mohou vážit až šest kilo na čtvereční metr.

Obdobně lze pozorovat rozdíly i v množství nopků, ty nejkvalitnější koberce totiž mohou mít na metr čtvereční i milion uzlů.

Koberce z přírodních materiálů vyžadují správnou péči

Co se týče pořizovacích nákladů, pro zákazníky jsou nejpřívětivější koberce z umělých vláken jako polyamid, polypropylen, akryl, pozakryl, nylon a podobně. Mezi výhody syntetických materiálů patří jednoduchá údržba a vysoká odolnost vůči roztočům. Na druhou stranu je třeba druhým dechem dodat, že tyto koberce trpí lámavostí vláken, která zkracuje jejich životnost.

Kusové koberce z přírodních materiálů, jako je vlna, bavlna, sisal, mořská tráva, konopí či kokosové vlákno, bývávají sice dražší, avšak také odolnější. Tyto koberce snesou větší zatížení ve více exponovaných prostorách. Pokud si navíc koupíte ručně šitý koberec, můžete se spolehnout na jeho unikátní vzhled, jelikož platí, že co kus, to originál.

Výprodej kusových koberců

Pokud sháníte kusové koberce za výprodejové ceny, nabízíme pro Vás v sekci Kusové koberce výprodej širokou škálu produktů za bezkonkurenční ceny.

Kvalitní kusové koberce
Kvalitní kusové koberce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *