Dotace pro domácnosti nekončí. Jak bude vypadat Zelená úsporám 2021?

Chcete si zateplit dům, vyměnit již zastaralá okna nebo plánujete koupi nového kotle, který by vyhověl stále se zpřísňujícím požadavkům na emise? Pak určitě víte, že vám na tohle všechno může přispět stát.

Poprvé byly tyto dotace vypsány v březnu roku 2014 a od té doby jejich popularita rozhodně neklesá – ba právě naopak. A co vám může Nová zelená úsporám nabídnout?

Letos končí, čas na využití však ještě máte

Především byste měli vědět, že podoba tohoto programu, jaký dnes známe, končí posledním dnem roku 2021. To však vůbec nevadí. Řadu rekonstrukcí a dalších projektů ještě zvládnete a můžete tak značně ušetřit. Podívejme se například na zateplení. V závislosti na tom, jak velkou plochu zateplujete, a jak velký finální efekt bude toto opatření mít, můžete získat příspěvek 500 až 800 Kč na metr čtvereční.

Dále také platí, že Nová zelená úsporám 2021 je tím výhodnější, čím více pozitivních změn najednou provedete. Když tedy k zateplení přidáte například ještě výměnu oken, získáte větší podporu.

Je tato dotace nějak zastropovaná?

Není samozřejmě možné, aby vám stát zaplatil kompletní rekonstrukci domu. I tak je jeho podpora velmi významná. Zpět totiž můžete získat až 50 % nákladů, které jste do celého procesu vložili. Nesmí však jít o více než 550 000 Kč. I tak může dotace zelená úsporám značně vylepšit váš rodinný rozpočet.

A ve hře nejsou jen náklady na materiál. Čerpat můžete i částku určenou pro tvorbu odborného posudku nebo třeba kupříkladu pro technický dozor. A dotaci lze samozřejmě získat i na výstavbu rodinného domu, stavbu solárních zařízení a podobně. Navíc to vypadá, že se možnost čerpání příspěvku od státu ještě prodlouží – aktuálně se mluví až o roku 2030. Netušíme , zda budou tyto dotace i nadále tak výhodné jako doposud, váhat se tedy spíše nevyplatí. Více se dozvíte na stránkách Nazeleno.cz.

Photovoltaic Solar Energy - Caniceus / Pixabay
Dotace pro domácnosti nekončí. Jak bude vypadat Zelená úsporám 2021?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *