Jak vybrat aktovku nebo batoh do školy?

Čeká vaše dítě po prázdninách nástup do školy? Pak je ten pravý čas začít se zabývat výběrem školního batohu nebo aktovky, který bude vašemu potomkovi dělat celý rok společnost. Při jeho výběru je potřeba se důkladně zaměřit hned na několik parametrů. Které to jsou a jak díky volbě správné aktovky dítěti vstup do školy ulehčit?

Co očekávat od školní aktovky?

Především by v ní mělo být dostatek místa na veškeré dětské školní potřeby. Je také důležité, aby aktovka nebyla příliš malá, aby se do ní dítěti vše vešlo. Naopak příliš velká aktovka či batoh mohou vést k přetěžování dítěte. Důležité jsou také popruhy, které by měly být nastavitelné, abyste je mohli upravit podle výšky dítěte. Popruhy by také měly být široké (alespoň 4 cm) a polstrované, aby se dítěti batoh dobře nosil a nikde se nezařezával. Je také zásadní, aby měl batoh pevná polstrovaná záda ideálně s anatomicky tvarovanou oporou pro lopatky. Tvar aktovky by měl kopírovat přirozené zakřivení páteře. Díky tomu se bude batoh pohodlně nosit a přispěje k rovnoměrnému rozvoji páteře vašeho dítěte. Ten můžete podpořit i doma například pomocí snadno nastavitelné rostoucí židle pro školáky, která umožní v každé fázi růstu pohodlný posed bez hrbení zad.

Na rozměrech a hmotnosti záleží

Dalším důležitým parametrem při výběru správné školní aktovky je její hmotnost. Ta by neměla přesáhnout 10 % tělesné hmotnosti dítěte. Pokud tedy vaše dítě váží 20 kg, jeho batoh by neměl vážit více než 2 kg. Pro dítě nastupující do první třídy, které měří okolo 110 cm, je vhodná aktovka s výškou okolo 35 cm. Pokud je vaše dítě o něco vyšší (116-125 cm), můžete zvolit aktovku o výšce přibližně 37 cm. Pokud je vaše dítě vyšší než 125 cm, může nosit aktovku vysokou 39 cm. Ještě předtím, než aktovku koupíte, nechte ji dítěti v obchodě vyzkoušet a ptejte se na jeho názor. Ono samo vám řekne, zda je mu na zádech pohodlná či nikoliv.

Všímejte si i materiálu

Při výběru školního batohu záleží také na materiálu, ze kterého je vyroben. Ten by měl být odolný a snadno čistitelný, aby vydržel každodenní opotřebení. Taška by také měla mít několik přihrádek a kapes, do kterých může dítě schovat všechny drobnosti. Hodí se i samostatná kapsa na láhev s vodou anebo na přezůvky.

Jak vybrat aktovku nebo batoh do školy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *