Nové pokojové rostliny, které nepřehlédne žádná návštěva

Omrzel vás stoletý ibišek po babičce, nebo jste zkrátka jen nadšenci do pokojovek a namísto bytu máte pravou urban jungle? Pak možná uvažujete, jakého zeleného společníka si do bytu pořídíte. Našli jsme pro vás originální (a možná trochu nevšední) pokojové rostliny, které doma nepřehlédnete.

  1. Fishbone kaktus (Epiphyllum anguliger)

Sukulent, jehož šlahouny svým zubatým tvarem připomínají rybí kostru. Patří do skupiny takzvaných fylokaktusů a jeho známější sestrou je růžově kvetoucí pokojovka přezdívaná „vánoční kaktus“.

Navzdory svému divoce vypadajícímu tvaru se jedná o velmi nenáročného společníka. Šťastný bude v běžné rašelinné zemině, s hnojením na něj nijak zvlášť myslet nemusíte. Vlastně existuje jen jediná cesta, jak ho zahubit – ačkoli se tváří jako kaktus, jeho zemina nikdy nesmí zcela vyschnout. Nezapomeňte proto na častou zálivku.

Night Blooming Cereus  - PublicDomainPictures / Pixabay
PublicDomainPictures / Pixabay
  1. Tupoušek pyšný (Medinilla magnifica)

Viděli jste někdy květy vyrůstat přímo z listů? Medinilla vám předvede nemožné. Pod českým (nutno dodat, že poněkud nelichotivým) přízviskem „tupoušek“ se skrývá impozantní pokojovka, která skutečně vypadá, že je na svou jedinečnost pyšná. Pochází z Filipín, kde dorůstá rozměrů keře.

Medinillu nepřehlédnete díky jejím obrovským růžovým květům v latách. Ty vykvétají postupně, takže vám prozáří byt na celé léto. Jako většina kvetoucích pokojovek vyžaduje slunné stanoviště, zálivka jí však postačí mírná.

Tropical Plants Medinilla Speciosa - Kanenori / Pixabay
Kanenori / Pixabay
  1. Šťavel trojhranný (Oxalis triangularis)

Drobnolistá rostlinka s temně fialovými trojúhelníkovými lístky připomínajícími jetel, která není tak úplně novinkou. Přestože pochází z tropické Ameriky, nejedna babička ji měla na zahrádce. Nedávno se začala objevovat v „pokojové“ verzi, a nyní proto zažívá svůj velký comeback. Nutno dodat, že do bytu se hodí mnohem lépe – není totiž mrazuvzdorná. Jedná se o pokojovku nenáročnou na vodu.

Zalévejte ji teprve tehdy, když povrch substrátu proschne. Šťavel si ovšem libuje ve sluneční lázni a pokud mu ji dopřejete, odmění se vám drobnými růžovými kvítky.

Triangular Clover Oxalis Triangularis - InstagramFOTOGRAFIN / Pixabay
InstagramFOTOGRAFIN / Pixabay

 

  1. Tilandsie

Znáte hit posledních let, takzvané „airplants“? Od té doby, co se objevily na trhu, zbořily všechna dosud platná měřítka nenáročnosti. Nepotřebují totiž skoro nic. Ani hlínu v květináči. Žijí jen z vody a slunečního světla, proto je stačí pověsit na provázek do okna, nebo položit na poličku. Jednou za týden pak svou tilandsii namočíte do odstáté vody, zhruba na půl hodiny. Když na ni s takovou zálivkou nezapomenete, zjistíte, že ačkoli vypadá jako neživá, docela pěkně přirůstá.

Plant Tilandsie Rosette Detail - martin_hetto / Pixabay
martin_hetto / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *