Stříbro jako investice: zásoby se tenčí, ale cena stále neroste

Světové zásoby stříbra jsou poměrně velké, avšak kvůli rostoucí poptávce rychle ubývají. Dle odborníků může dojít k úplnému vytěžení stříbra do 30 let, což by mohlo doslova zacloumat s hodnotou stříbra na burze. Tomu nahrává také skutečnost, že stříbro je ve srovnání se zlatem podhodnocené.

Stříbro vs. zlato

V roce 2018 bylo vytěženo asi 27 tisíc tun stříbra a 3300 tun zlata. Stříbra se tedy vytěžilo jen 8krát více. Poměr zlata a stříbra v zemské kůře je ale 1:17, takže stříbra existuje sedmnáctkrát více. Člověk by tedy očekával, že podobný poměr bude také mezi hodnotou obou vzácných kovů. Přesto je hodnota zlata asi 85krát vyšší než hodnota stříbra.

Stříbro má narozdíl od zlata více praktického využití. Většina zlata totiž končí ve špercích a v investičních slitcích, zatímco u stříbra putuje většina produkce do průmyslu (např. elektronika). Velké množství stříbra se ovšem začíná objevovat také v bankovních rezervách. Například banka JP Morgan je se svými stříbrnými rezervami jedním z největších hráčů na trhu. JP Morgan totiž od roku 2011 intenzivně skupuje fyzické (nikoliv papírové) stříbro a dle mnoha odborníků také celým trhem výrazně manipuluje.

Zmanipulovaná cena stříbra?

Cena stříbra dosáhla posledního vrcholu v roce 2011 a od té doby pozvolna klesá. Dle mnoha investorů je celý trh zmanipulovaný a hodnota se uměle tlačí dolů. Stříbro ostatně od roku 2017 nezhodnotilo ani o jeden procentní bod, zatímco zlato za stejnou dobu vzrostlo o 20 % a paladium dokonce o více než 100 %.

Je jasné, že banka typu JPM nehromadí stříbro jen tak bez plánu a bez cíle. Například americký odborník a specialista na stříbro Ted Butler přirovnává současnou situaci kolem JPM k velkému hromadění stříbra bratry Huntovými (1979) nebo Warrenem Buffetem (1997). Podle Butlera je jen otázkou času, kdy nechá JP Morgan hodnotu stříbra vystřelit.

Omezené množství a vysoká poptávka dělají ze stříbra žádanou komoditu. Současná situace navíc nahrává investorům a spekulantům. Nevýhodou ale je, že stříbro není narozdíl od investičního zlata osvobozeno od DPH (21 %).

Zdroj: Magazín Investplus.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *