Pozor na sníh a mráz: Kdo je zodpovědný za úklid chodníků?

Rok co rok se traumatologické ambulance během zimního období plní osobami s nejrůznějšími druhy zranění, jež jsou způsobeny pádem či uklouznutím. Zlomená ruka či noha, podvrtnutý kotník, otřes mozku, tržné rány nebo naražený loket – to jsou asi nejčastější problémy, s nimiž lidé navštěvují lékaře. Jakmile ovšem poškození vyjdou z ordinace, zajímá je, kdo vlastně za jejich zranění může. Město? Obec? Družstvo? Kdo je zodpovědný za úklid chodníků? Koho by se měla týkat jejich zimní údržba? Již několik let to je jejich vlastník. Jaké možnosti pak vlastník objektu či komunikace při údržbě má? Máme pro vás několik rad i praktických tipů!

Jak situaci řeší vlastníci?

Sněhová kalamita a mráz každoročně zaskočí nejen silničáře, ale také vlastníky pozemních komunikací, kterých se týká údržba a povinné čištění komunikací či odklízení sněhu na obecní cestě. Tyto práce mohou zajistit vlastníci sami nebo si na ně najmout profesionální agenturu, jež se na čištění chodníků, komunikací, parkovišť, areálů a dalších ploch specializuje. Odborná údržba těchto ploch je totiž v zimních měsících nedocenitelná jak pro řidiče, tak pro samotné chodce. Pokud se v této souvislosti rozhodnete oslovit odborníky, je vhodné sázet pouze na známou a ověřenou firmu, k níž lze dohledat reálné reference.

Nehoda není náhoda

Údržba pozemních komunikací a obecních cest je ovšem pouze jedním nikoli jediným případem, kdy můžete využít služeb profesionální agentury, specializující se na důkladný úklid. Během zimního období určitě budete potřebovat také někoho, kdo vám pomůže s údržbou okolních prostor domu. Také v případě správy budov (facility managementu) můžete využít zajímavých služeb, jež zahrnují zejména komplexní venkovní úklid okolí budov a zimní (potažmo letní) údržbu prostor i venkovní zeleně. Samozřejmostí je též úklid sněhu či ledu, jenž je příčinou řady nepříjemných zranění. Protože zima ještě definitivně neskončila, s největší pravděpodobností se ambulance lékařů opět naplní s další sněhovou vánicí. Proto počasí zbytečně nepodceňujte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *