Průvodce po světě snubních a zásnubních prstenů

Jaro je považováno za lásky čas a je jako stvořené k žádosti o ruku a k uzavření manželství. Pokud se tedy chystáte vstoupit do posvátného svazku manželského, je nejvyšší čas pro výběr snubního i zásnubního prstenu. Zasnoubení odpovídá slibu vstupu muže i ženy do manželství, nejedná se ovšem o právní závazek, nelze ho tedy právně nijak vynucovat. Je pokládáno pouze za příslib společného života a je s ním spojeno několik formalit. Zásnuby započínají žádostí o ruku jedním z partnerů a bývají často zpečetěny zásnubním prstenem jako potvrzení nehynoucí lásky. Následuje oslava v úzkém rodinném kruhu a stanovení data svatby.

Zásnubní prsten nosí zpravidla jen žena na prsteníčku levé ruky, prsten by měl být podle společenských norem zdoben drahým kamenem nebo diamantem. První zmínky v historii o existenci zásnubních prstenů můžeme nalézt už ve starověkém Egyptě, Řecku i Římu, kdy se vyráběly z kostí, kamení nebo železa. Mezi dnes nejhojněji používané materiály patří zlato, stříbro a ocel.

Snubní prsten nosí oba partneři a jeho provedení by mělo být tím pádem podobné. Symbolizuje souznění duší a jejich společnou pouť životem. Žena mívá prsten navíc zdoben několika drobnějšími kamínky. K vzájemnému předání dochází v den svatebního obřadu. Mezi páry stále stoupá obliba nechat si vyrýt do vnitřní strany prstenu tajný vzkaz. Nejčastějšími rytinami bývají jména partnerů, den svatby nebo vyznání lásky. Snubní prsten bude zdobit vaši ruku celý život, je proto důležité nepodcenit výběr tohoto šperku.

Za nejtradičnější materiál snubních i zásnubních prstenů je pokládáno zlato, to můžeme zvolit buď v jeho ryzí podobě žluté barvy, nebo ve formě slitiny s dalšími kovy – zlato bílé a růžové. Posledních několik let se žluté zlato těší menší oblibě a trendům v oblasti šperků jasně vévodí zlato bílé. Výhodou zlata oproti stříbru je delší životnost a větší lesk. U stříbra musíme počítat s rizikem, že nám prsten po pár letech intenzivního nošení zčerná. Proto není vhodným materiálem pro prsten, který by nás měl doprovázet na cestě manželstvím a odrážet hloubku naší lásky. Nejlepší volbou jsou jistě ručně vyráběné prsteny, které se vyznačují originalitou a vysokou garancí kvality a životnosti. Výhodou u ruční výroby je také individuální přístup klenotníka, který zohlední vaše požadavky a pomůže vám zhotovit si vlastní návrh. Po vzájemné spolupráci budete mít ve vlastnictví jediný šperk svého druhu na světě. Další prstýnky a šperky naleznete ve virtuálním zlatnictví Prsteny-hodinky.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *