Nejvhodnější doba pro kácení a redukci stromů? Volte zimní měsíce

Zima je obdobím vegetačního klidu, kdy celá příroda včetně stromů odpočívá. Naše péče o zahradu ale neustává – právě tehdy totiž nastává nejvhodnější čas k radikálním zásahům, jako je kácení stromů či redukční prořezávání jejich koruny.

Kácení stromů
Pokud máte na svém pozemku staré, nemocné či překážející stromy, které se rozhodnete porazit, zákon vám to umožní jen od začátku října do konce března. Vyplatí se počkat na zimní období, jednak proto, že jsou stromy opadané a tudíž lehčí, a navíc v nich nehnízdí ptáci.

Nezapomeňte si zajistit povinné povolení od městského či obecního úřadu, jinak vám bude hrozit pokuta až ve výši dvaceti tisíc korun. Jedinou výjimkou jsou ovocné dřeviny nižší než sto třicet centimetrů, s obvodem do osmdesáti centimetrů.

Kácení zejména vzrostlejších stromů vyžaduje profesionální vybavení a zkušenosti. Aby proběhlo co nejbezpečnějším způsobem, je vhodné obrátit se na odborníky. Zejména tehdy, kdy není kolem stromu dostatek místa, nebo je-li strom příliš mohutný.

Redukční prořezávání koruny
Proč se vůbec pouštět do takového zásahu, jako je redukce koruny stromy? Jedním z důvodů je bezpečnost. Redukcí snížíme riziko případného pádu či rozlomení u přestárlých nebo výrazně asymetrických stromů. Správným prořezáním přispíváme k jejich celkové symetrizaci a stabilitě. Dalšími důvodem pro redukci může být ohrožení bezpečnosti v případě, kdy přerostlý strom stojí příliš blízko domu, elektrického vedení či jiné pevné překážky.

V období vegetačního klidu se snižuje riziko infekcí, které se mohou dostat do rány stromů. S blížícím se jarem bude mít strom brzy vhodné podmínky pro svoji regeneraci, proto je lepší volit pro prořez druhou polovinu zimy. Myslete však na to, že není vhodné ořezávat druhy náchylné k námrazám, jako jsou ořešáky, břízy, habry nebo lísky. Redukční řezy jsou pro strom hodně velkým a poškozujícím zásahem, a proto byste jejich provádění měli svěřit do rukou odborníka, který ho dokáže provést co nejšetrnějším způsobem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *