Vlhkost a plíseň na stěnách

Ačkoli by se mohlo zdát, že o tomto tématu bylo napsáno již mnoho článků, komentářů či dokonce natočeno reportáží, stále se jedná a záležitost, se kterou se potýká mnoho vlastníků nemovitostí. Bohužel ani stále větší osvěta nezamezí vlhkosti, aby poškozovala naše zdivo. Co se ale díky osvětě může změnit? Prevence. Případně včasné řešení problémové situace za pomocí specializovaných metod.

Co znamená vlhkost ve zdivu?

Vezměme to zcela od začátku. Abychom si mohli říci, jak postupovat při preventivních opatření, je potřeba si říci, kde je jádro problému. Zdivo domu/bytu/garáže odděluje venkovní prostor od prostoru vnitřního. Venkovní prostor je charakteristický tím, že se zde střídají nejrůznější povětrnostní vlivy. Tím je myšleno zejména proměnlivé počasí, kdy se déšť střídá se sněhem, větrem a sluncem. Vedle těchto povětrnostních vlivů tu máme i půdu/zem, která nám obklopuje sklepní prostory, resp. i ta svými vlastnosti ovlivňuje okolní zdivo.

To vše jsou faktory a vlivy, kterým musí zdivo odolat. Odolat tak, aby nepropustilo venkovní vlhkost, zimu, teplo či vítr a zároveň nebylo těmito silami poškozováno.

Ne každé zdivo však dokáže dlouhodobě odolávat. Samotné zdivo totiž potřebuje i nějakou izolační vrstvu, aby bylo schopné vytvoří bariéru, která nejen, že nepropustí zmíněné živly, ale zároveň zůstane v provozuschopné, esteticky nenarušené a stále funkční podobě. Hydroizolace je tedy základním preventivním opatřením, které udrží zdivo v dobré kondici.

Sanace vlhkého zdiva

Hydroizolace však není vždy samozřejmostí, a to z nejrůznějších důvodů. Ať už je důvodem finanční úspora (nutno však podotknout, že však pouze krátkodobá), neznalost nebo neodbornost při výstavbě, vlhkost si nevybírá. Zdivem prostoupí a začne ho pozvolna poškozovat, což ve finální fázi poznáme až na vnitřní straně zdiva dle solných výkvětů a plísní.

Naštěstí existuje soubor následných opatření nazývající se obecně sanační práce, či sanace vlhkého zdiva, které dokáží poškozené zdivo revitalizovat a zejména připravit na to, aby v budoucnu již vlhkost nepropustilo. To se děje za pomocí nejrůznějších metod a postupů, kdy k těm nejčastěji používaným patří zejména injektáž zdiva, či svislá hydroizolace či narážení plechů. Cílem je zkrátka vždy jediné – dodat zdivu dodatečnou hydroizolační vrstvu, která nyní chyběla nebo byla poškozená.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *